Prvi mobilni telefon u Srbiji vs. današnji smartphone – Koliko se tehnologija promenila?

Da li ste toliko „matori“ da ste se takmičili sa vašom ekipom ko će dalje dogurati na „Zmijici“ ili ko će preciznije ukucati ručno melodiju tadašnjih hitova?

Kada smo kao klinci s ponosom pokazivali kako umemo samostalno da promenimo maskicu na Nokia 3310? A kartice su, naročito tokom bombardovanja, koštale koliko i ceo telefon. Ko bi tada mogao da zamisli da će danas svaki telefon biti moćniji od tadašnjih računara?

Od prvih, glomaznih uređaja koji su služili samo za pozive i SMS poruke, došli smo do pametnih telefona koji nam omogućavaju rad, zabavu, komunikaciju i još mnogo toga.

Koliko se zapravo promenila tehnologija? Hajde da zajedno saznamo u ovom tekstu.

Prvi mobilni telefoni u Srbiji

Ericsson T10
Ericsson T10 | YouTube

Prvi mobilni telefon u Srbiji korišćen je tokom ranih devedesetih godina, kada su se pojavile prve mobilne mreže. Jedan od prvih popularnih modela bio je Motorola DynaTAC 8000X, poznat po svojoj glomaznosti i visokoj ceni. Ovaj telefon je imao osnovnu funkciju pozivanja i trajanje baterije od nekoliko sati, dok je proces punjenja trajao i do deset sati.

U Srbiji je mobilna telefonija postala dostupnija sredinom devedesetih, kada su se pojavili operateri poput Mobtela (kasnije Telenora) i Mobilna Telefonija Srbije, deo Telekoma Srbije.

Tada su modeli kao što su Nokia 3310 i Ericsson T10 postali izuzetno popularni. Oni su imali dugotrajne baterije, fizičke tastature i jednostavne funkcije poput SMS poruka i igrica poput „Zmijice“.

U to vreme, mobilni telefoni su se smatrali luksuzom, a samo retki su ih posedovali. Minuti razgovora su bili skupi, a SMS poruke su se slale štedljivo. Ipak, uvođenjem pre-paid kartica, mobilna telefonija je postajala sve dostupnija.

Današnji smartphone uređaji

današnji mobilni telefoni tehnološki napredniji u odnosu pre dve decenije
današnji mobilni telefoni tehnološki napredniji u odnosu pre dve decenije | YouTube

Danas, mobilni telefoni su neuporedivo napredniji. Smartphone modeli, poput iPhone-a, Samsung Galaxy serije, Xiaomi i drugih, pružaju niz funkcija koje su nekada bile nezamislive.

Današnji telefoni su više od komunikacionih uređaja – oni su centri za zabavu, rad, fotografiju, navigaciju i mnogo više.

Tehnološke razlike:

  • Nekadašnji mobilni telefoni bili su teški, glomazni i imali su antene, gde su se izvlačile kod pojedinih modela. Današnji smartphone uređaji su tanki, elegantni i imaju velike ekrane visoke rezolucije osetljive na dodir.
  • Prvi telefoni su imali male monohrome LCD ekrane. Danas, OLED i AMOLED displeji donose kristalno jasne slike, visok kontrast i brz odziv.
  • Iako su stari telefoni imali baterije koje su trajale i po nekoliko dana, to je bilo zahvaljujući njihovoj jednostavnosti. Današnji smartphone telefoni troše više energije zbog snažnih procesora, aplikacija i velikih ekrana, ali brzo punjenje i powerbank rešenja pomažu u svakodnevnom korišćenju.
  • Rani telefoni nisu imali kamere, dok su prvi modeli sa kamerama nudili skromne rezolucije od 0.3 MP. Današnji smartphone telefoni imaju višestruke kamere, sa senzorima od preko 100 MP, optičkim zumom i naprednim softverom za obradu slike.
  • Prvi mobilni telefoni su imali osnovni softver koji je podržavao pozivanje, poruke i jednostavne igre. Današnji telefoni koriste operativne sisteme poput Androida i iOS-a i izbor preko milion aplikacija za razne potrebe.
  • Devedesetih i ranih dvehiljaditih, internet na telefonima nije postojao ili je bio veoma ograničen (WAP). Danas, uz 4G i 5G mreže, brzine preuzimanja dostižu stotine megabita u sekundi, omogućavajući streaming videa, online igre i rad na daljinu.

Kako su se promenile navike korisnika?

@bezar_mobile

#samsungservis #servismobilnihtelefona #reparacija #zamenastakla #novisad #maskicezatelefon #maskice #zastitnostaklo #zastitazatelefon

♬ original sound – BEZAR Mobile

Sa pojavom smartphone telefona, način na koji koristimo mobilne uređaje potpuno se promenio. Nekada smo telefone koristili isključivo za pozive i poruke, dok danas služe za gotovo sve:

  • Komunikacija preko aplikacija kao što su WhatsApp, Viber i Telegram zamenila je klasične SMS poruke.
  • Mobilne kamere su zamenile klasične digitalne fotoaparate.
  • Društvene mreže, poput Facebooka, Instagrama i TikToka, postale su deo svakodnevice.
  • Online kupovina putem aplikacija poput Amazona, Temu-a i AliExpressa sada je uobičajena.
  • Bankarstvo i plaćanja su digitalizovana, uz aplikacije za mobilno plaćanje i kriptovalute.
  • Pametni telefoni koriste se za navigaciju, fitnes praćenje i razne produktivne alate.

Zaključak

Sećate li se uzbuđenja kada su se pojavili prvi telefoni sa ekranom u boji? Činilo se neverovatnim da umesto sivih i jednoličnih menija sada imamo svetao, živopisan ekran.

Modeli poput Siemens CX65 ili Sony Ericsson T610 doneli su potpuno novu dimenziju korišćenja telefona, a njihovi vlasnici su s ponosom pokazivali novu tehnologiju.

Iz današnje perspektive, to izgleda kao mali korak, ali tada je to bila revolucija.

Dok se pitamo šta nam donosi budućnost, jedno je sigurno – mobilni telefoni će nastaviti da evoluiraju i iznenađuju nas svojim mogućnostima.

A da biste vaš uređaj održali u najboljem stanju, bitno je imati odgovarajuću dodatnu opremu i pouzdanu podršku. Na Bezar.rs možete pronaći kvalitetne zaštitne maske, stakla, punjače i sve ostalo što vam je potrebno kako bi vaš telefon ostao funkcionalan i bezbedan u svakodnevnoj upotrebi.